Flipy pozwalają zarobić jednorazowo nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Całą transakcję można zrealizować w okresie od 3 do 6 miesięcy. Słyszałem też o inwestorach, którzy potrafią zrobić flipa w zaledwie jeden miesiąc. To trudne, ale wykonalne.

Czy to oznacza, że flipy są lepszym sposobem na zarabianie niż wynajem mieszkań? Odpowiedź jest jedna: to zależy.

Flipy to sposób na zarabianie na mieszkaniach do remontu, ale nie tylko

Jak robić flipy? Kluczowe jest znalezienie mieszkania znacznie poniżej jego wartości rynkowej. W ten sposób zarabiasz na nieruchomości już w momencie zakupu. Następnie musisz znaleźć sposób na podniesienie wartości mieszkania i jak najszybciej sprzedać to mieszkanie z maksymalnym możliwym zyskiem. Chodzi o to, żeby stracić jak najmniej czasu i zarobić jak najwięcej.

Teoretycznie możesz się ograniczyć do zakupu mieszkania poniżej wartości rynkowej i do szybkiej odsprzedaży z zyskiem. Czyli bezproblemowy flip i dodatnie saldo transakcji. Jednak przy takim działaniu będzie bardzo trudno o jednorazowy zysk rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Musiałbyś trafić na niesamowitą perełkę inwestycyjną, ale nie oszukujmy się – bez podniesienia wartości zakupionego mieszkania nie masz szans na tak wysoki zarobek.

Jeśli myślisz o zarabianiu na flipach naprawdę poważnych pieniędzy, musisz w to włożyć trochę więcej wysiłku. Poza kupnem mieszkania w okazyjnej cenie, powinieneś wykonać kilka czynności, dzięki którym mieszkanie stanie się warte znacznie więcej w oczach przyszłego nabywcy. Kupując mieszkanie poniżej wartości rynkowej trzeba liczyć się z tym, że będzie ono wymagało kapitalnego remontu. W końcu najprawdopodobniej będzie to lokal mieszkalny w starszym budownictwie.

Jak przeprowadzać remonty zajmując się flipami?

We flipach musisz przeprowadzać remonty we właściwy sposób. Twoim celem jest osiągnięcie jak najwyższej stopy zwrotu z inwestycji, dlatego remont musi być nie tylko szybki, ale też ekonomiczny. Współpracuj z ekipą remontową, która sprawnie wykonuje swoje zadania i skrupulatnie kontroluj wysokość wydatków na wszystkie materiały. Kupuj w sieciowych marketach budowlanych, w których znajdziesz potrzebne produkty w najlepszych cenach. Mebli i innych elementów wyposażenia wnętrza poszukaj w IKEA lub w innej tego typu sieciówce.

Z czasem, po większej ilości zrobionych flipów lub wynajętych mieszkań, będzie Ci łatwiej optymalizować wydatki na materiały budowlane i inne akcesoria. Będzie najprościej, jeśli zaczniesz urządzać wszystkie mieszkania inwestycyjne według jednego standardu. Przykładowo, w każdym z mieszkań możesz pomalować ściany na biało tą samą farbą, położyć identyczne panele podłogowe i te same kafelki. W prosty sposób ułatwisz sobie ewentualne poprawki oraz unikniesz marnowania niewykorzystanych materiałów. Stwórz też listę zakupową mebli i wstawiaj do każdego mieszkania podobne szafy, komody, stoły oraz łóżka. To samo dotyczy elektroniki, oświetlenia czy drobnych elementów dekoracyjnych. Upraszczaj wszystko jak tylko można.

Postaraj się zamknąć remont w jak najniższej kwocie. Postaw na estetyczne i funkcjonalne wnętrza, ale nie przepłacaj na zbędnych elementach wyposażenia. Najłatwiej sprzedają się nowoczesne i minimalistycznie urządzone mieszkania.

Jednocześnie pamiętaj o wszystkich pozornie drobnych rzeczach, dzięki którym mieszkanie wywrze dobre pierwsze wrażenie na kupującym. Postaw się w roli potencjalnego klienta. Zwróć uwagę na rozjaśnienie nieruchomości. Zadbaj o to, by układ pomieszczeń sprawiał wrażenie przestrzeni i komfortu. Na czas sprzedaży usuń z mieszkania wszystkie zbędne przedmioty. Przygotuj profesjonalne ogłoszenia z obrazowym opisem i ze zdjęciami wykonanymi przy dobrym nasłonecznieniu. Jeśli z czymś nie poradzisz sobie samodzielnie, zleć to specjalistom. Koszt poniesiony na home staging oceniaj w kategorii inwestycji, która prowadzi do sukcesu sprzedażowego.

Flipy mogą być świetnym uzupełnieniem działalności związanej z zarabianiem na wynajmie mieszkań

Jeśli podobnie jak ja dysponujesz ograniczoną ilością gotówki i nie posiadasz zdolności kredytowej, która pozwoliłaby Ci na posiadanie kilku kredytów hipotecznych jednocześnie, to inwestowanie we flipy może okazać się dla Ciebie bardzo trudnym wyzwaniem. Sporo stresu będzie kosztowało Cię zrobienie jednego flipa, a co dopiero dopięcie drugiej i każdej kolejnej transakcji. Wbrew pozorom flipowanie mieszkań wymaga dużo czasu i wysiłku.

Wynajem mieszkań na pokoje albo zajmowanie się podnajmem jest znacznie bardziej przewidywalne i mniej czasochłonne niż flipy. Zajmując się najmem możesz stosunkowo szybko zgromadzić duży portfel mieszkań, zapełnić mieszkania lokatorami i czerpać pasywne dochody przez długi okres.

Wydaje mi się, że dla większości inwestorów najlepszym rozwiązaniem jest czerpanie zarobków głównie z wynajmowanych mieszkań i traktowanie flipów jako dodatkowego źródła przychodów. Nie ma nic złego w tym, żeby od czasu do czasu zrobić flipa, szczególnie jeśli na rynku trafi się naprawdę dobra okazja.

Flipy pozwalają na szybki i wysoki jednorazowy zarobek, ale nie mają nic wspólnego z dochodem pasywnym

Możesz zająć się flipami, jeśli posiadasz lub możesz szybko i sprawnie zorganizować kwotę potrzebną do zakupu i ewentualnego remontu mieszkania. Flipy pozwolą Ci błyskawicznie zarobić kilkadziesiąt tysięcy złotych. Tak wysoki kapitał może napędzić inne Twoje inwestycje. Pamiętaj tylko o różnicy pomiędzy jednorazowym zarobkiem na flipie a stabilnymi dochodami pasywnymi, które możesz czerpać z najmu mieszkań.

W większości przypadków flipy będą doskonałym rozwiązaniem dla osób, które zgromadziły już duży portfel mieszkań na wynajem i z jakiegoś powodu nie chcą go rozbudowywać.

Nie rozumiem podziału na zwolenników flipów i zwolenników zarabiania na wynajmie mieszkań. Profesjonalny inwestor może skutecznie łączyć te dwie metody i w taki sposób maksymalizować zyski.

Dlatego warto pamiętać o flipach jako sposobie na dywersyfikację zarobków. Tym bardziej, że do zajmowania się flipami potrzeba podobnych umiejętności jak do zarabiania na wynajmie mieszkań.

Podobne wpisy:
Rating: 5.0/5. From 3 votes.
Please wait...