Zastanawiasz się ile można zarobić na wynajmie mieszkania? Z tego wpisu dowiesz się od czego zależy wysokość zysku z najmu lokali mieszkalnych.

Stara zasada mówi, że w biznesie zarobisz tyle, ile Twoi klienci są w stanie zapłacić. W działalności polegającej na najmie nieruchomości to nie do końca prawda. Zysk z wynajmu mieszkań zależy od sposobu działania inwestora i od wielu czynników rynkowych.

Największe znaczenie ma lokalizacja (wielkość miasta, położenie względem centrum lub szkół wyższych) oraz powierzchnia mieszkania (w szczególności ilość pokoi). Poza tym inaczej wygląda zarabianie na własnych mieszkaniach, a inaczej na mieszkaniach, które podnajmujesz.

Ile można zarobić na wynajmie mieszkania w zależności od liczby pokoi?

Znam zarówno inwestorów budujących swój portfel mieszkań w oparciu o budżetowe kawalerki, jak i takich, którzy wybierają mieszkania o jak największej ilości pokoi. Nie oznacza to, że jedni albo drudzy działają według błędnej strategii. Wszystko zależy od indywidualnych celów danego inwestora.

Załóżmy, że Twoim celem jest osiągnięcie wolności finansowej dzięki stabilnym dochodom pasywnym uzyskiwanym z wynajmu mieszkań, których będziesz formalnym właścicielem. Jeśli ogranicza Cię ilość posiadanej gotówki lub Twoja zdolność kredytowa, to łatwiej będzie Ci pozyskać kawalerkę o powierzchni 25 m² niż mieszkanie 3-pokojowe o powierzchni 55 m².

Ile można zarobić na wynajmie kawalerki?

Jako inwestor powinieneś dokładnie analizować rentowność najmu. Musisz brać pod uwagę cenę zakupu m² oraz średnią oczekiwaną stawkę najmu za m².

Jednak uproszczę to na potrzeby tego wpisu. Przyjmijmy, że interesuje Cię tylko zysk w skali miesiąca i zapominasz o tym, że wcześniej musiałeś wydać na przykład 150 000 zł z własnej gotówki, aby kupić i urządzić kawalerkę w dużym mieście wojewódzkim. Wynajmiesz taką kawalerkę za 1200 zł miesięcznie plus opłaty. Nie weźmiesz kredytu, więc Twój zysk w skali miesiąca wyniesie 1200 zł.

Jeśli przy kupnie tej samej kawalerki posiłkowałbyś się kredytem hipotecznym, to od kwoty 1200 zł musisz odliczyć miesięczną ratę. Aż do momentu spłaty kredytu zarobisz w skali miesiąca znacznie mniej niż przy zakupie kawalerki za gotówkę, ale z drugiej strony dzięki pieniądzom banku i Twoich najemców wejdziesz w posiadanie kawalerki, która w dłuższej perspektywie przyniesie Ci regularne zarobki. Kredyt hipoteczny w końcu zostanie spłacony, a Ty będziesz cieszył się dochodem pasywnym. Poza tym każde mieszkanie można kiedyś sprzedać lub przekazać spadkobiercom.

Ile można zarobić na wynajmie mieszkań wielopokojowych?

Musisz to przeanalizować w podobny sposób, jak zrobiłem to powyżej na przykładzie kawalerki. Przy mieszkaniach wielopokojowych zasadnicza różnica jest taka, że zamiast wynajmować je w całości na przykład młodemu małżeństwu z dzieckiem, możesz je wynająć na pokoje kilku studentom i w taki sposób zmaksymalizować zyski.

Dla zobrazowania, jeśli pozyskasz mieszkanie 3-pokojowe o powierzchni 55 m² i wynajmiesz je w całości jednej rodzinie to zarobisz miesięcznie 2000 zł, natomiast jeśli zdecydujesz się na wynajem na pokoje to na tym samym mieszkaniu możesz zarobić 2800 zł miesięcznie. Będzie to możliwe, bo największy pokój wynajmiesz dwóm osobom za 650 zł od osoby, a dwa pozostałe pokoje będą pojedyncze i zarobisz 750 zł miesięcznie na każdym z nich. Łącznie 2800 zł. To naprawdę jest takie proste.

Ile zarobisz na wynajmie mieszkań w poszczególnych miastach?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W każdym mieście można znaleźć okazję inwestycyjną, która przyniesie zarobek odbiegający od średniej. Sprawny inwestor znajdzie sposób, żeby zarobić jak najwięcej niezależnie od ograniczeń rynku.

Zauważyłem, że wśród inwestorów funkcjonuje krótka lista miast, w których najem jest najbardziej opłacalny. Najczęściej w tym kontekście wymienia się Katowice i Łódź, tylko trochę rzadziej Wrocław, Gdańsk czy Warszawę, a następnie Poznań, Kraków, Lublin, Bydgoszcz i Białystok. To tylko moje ogólne spostrzeżenia, dlatego nie kieruj się nimi przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Jestem przekonany, że w wielu innych niewymienionych miastach można osiągać równie wysokie zyski.

Trochę utrudnione zadanie mają osoby, które inwestują w mieszkania w mniejszych miejscowościach. Choć nie tylko wielkość miasta decyduje o wysokości zysków z najmu, to nie sposób nie zauważyć, że najłatwiej zarabia się na wynajmie mieszkań zlokalizowanych w pobliżu szkół wyższych lub dużych firm. Ma to szczególne znaczenie, jeśli posiadasz w swoim portfelu mieszkania, które wynajmujesz młodym ludziom na pokoje. W mniejszych miastach wynajem na pokoje jest mniej popularny, co może oznaczać, że warto zainteresować się inwestowaniem w kawalerki lub mieszkania 2-pokojowe. Kluczem do sukcesu jest zrozumienie specyfiki danej miejscowości i dokładna analiza lokalnego rynku nieruchomości. Może się okazać, że znajdziesz sposób na wysokie zarobki z mieszkań nawet w bardzo małej miejscowości. A co, jeśli się nie uda? Zawsze możesz zacząć inwestować w najbliższym dużym mieście, w którym rynek nieruchomości jest znacznie bardziej rozwinięty.

Ile można zarobić na wynajmie mieszkań działając jak profesjonalny inwestor?

Nieruchomości to branża, w której marże są wysokie, a górny limit zarobków właściwie nie istnieje. Najlepsi inwestorzy nigdy nie ustają w szukaniu sposobów na zwiększenie skali działania i podniesienie zysków.

Statystyczny polski inwestor posiada maksymalnie kilka własnych mieszkań nabytych za gotówkę lub dzięki kredytom hipotecznym. Zgromadzenie kapitału pozwalającego na kupno każdego kolejnego mieszkania wymaga sporo czasu i cierpliwości. Możesz trochę przyspieszyć zbieranie pieniędzy na kolejne inwestycje robiąc flipy lub prowadząc dochodowy biznes w innej branży. Dobrym rozwiązaniem jest też zajęcie się podnajmem, dzięki czemu będziesz zarabiał na wynajmie mieszkań bez ich posiadania.

Przyjmuje się, że dobry podnajem to taki, na którym przychody miesięczne wyniosą minimum 1000-1500 zł. Podobne kwoty zarobisz w skali miesiąca na wynajmie typowego 3- lub 4-pokojowego mieszkania własnościowego (przy zakupie za gotówkę, bez kredytu hipotecznego). W zależności od skali Twojej działalności, w prosty sposób oszacujesz, ile możesz zarobić na wynajmie mieszkań.

Podobne wpisy:
Rating: 5.0/5. From 3 votes.
Please wait...