Jeśli chcesz dowiedzieć się jak inwestować w nieruchomości, musisz zacząć od analizy swoich możliwości finansowych.

Osoba początkująca z małym kapitałem musi podejść do tematu nieruchomości zupełnie inaczej niż doświadczony inwestor, który może sobie pozwolić na znacznie większy rozmach w działaniu.

Pocieszające jest to, że każdy kiedyś zaczynał. Wiele osób zajmujących się nieruchomościami startowało od zera.

Jak inwestować w nieruchomości nie posiadając odłożonej gotówki

Jakiej porady udzielić osobie, która nie ma pieniędzy, a mimo to chciałaby zacząć przygodę z inwestowaniem w mieszkania lub inne nieruchomości? Odpowiedź może się wydawać brutalna: jeśli nie masz pieniędzy to je zarób!

Wbrew pozorom to najprostszy sposób, żeby zacząć. Musisz pamiętać, że droga do zostania profesjonalnym inwestorem nie jest usłana różami. Możesz dojść do etapu, na którym będziesz wiódł dostatnie życie dzięki przychodom pasywnym z nieruchomości, ale najpierw musisz dać coś od siebie i wykazać się dużą cierpliwością. Nie istnieją żadne magiczne recepty, które pozwolą Ci zacząć zarabiać duże pieniądze z dnia na dzień.

Istnieje wiele sposobów na zarabianie poza branżą nieruchomości. Pracując na etacie lub prowadząc własny biznes w dowolnej branży, możesz odłożyć pieniądze, dzięki którym umożliwisz sobie skuteczne rozpoczęcie własnej działalności związanej z zarabianiem na nieruchomościach.

Przygodę z nieruchomościami możesz też zacząć od pracy w biurze sprzedaży mieszkań u dewelopera albo w charakterze agenta nieruchomości. W ten sposób nie tylko zarobisz i dasz sobie możliwość odłożenia pieniędzy, ale też zdobędziesz wiedzę, którą wykorzystasz w przyszłości, kiedy będziesz już inwestował w nieruchomości na własną rękę.

Jak inwestować w nieruchomości, w przypadku gdy masz trochę gotówki

Myślę, że już kwota rzędu 10-30 tys. złotych pozwala na w miarę sensowne rozpoczęcie inwestowania w nieruchomości. Takie pieniądze mogą stanowić wkład własny do kredytu hipotecznego, dzięki któremu nabędziesz pierwsze mieszkanie.

Inną opcją jest wykorzystanie takiej kwoty na rozpoczęcie działalności związanej z podnajmem. Już niecałe 10 tys. zł powinno wystarczyć na wyremontowanie i umeblowanie kilkupokojowego mieszkania, które wynajmiesz z zyskiem kilku studentom. Może się okazać, że zrobienie 3 czy 4 podnajmów przyniesie Ci w skali miesiąca dochód na poziomie pensji, którą uzyskiwałeś wcześniej na etacie.

Jeśli satysfakcjonuje Cię zwrot z inwestycji w wysokości 10-15 % w skali roku, możesz zainteresować się inwestowaniem grupowym przed fundusze oparte na idei crowdfunding’u. Znam też osoby zarabiające na wyszukiwaniu dobrych okazji inwestycyjnych i przekazywaniu ich inwestorom w zamian za prowizję.

Oczywiście możesz łączyć wszystkie formy inwestowania będące w Twoim zasięgu finansowym. To ważne szczególnie na początku przygody z nieruchomościami, kiedy testujesz różne sposoby inwestowania i stopniowo budujesz swoją indywidualną strategię inwestycyjną.

Jak widzisz, mała ilość posiadanej gotówki nie powinna powstrzymać Cię przed rozpoczęciem inwestowania w nieruchomości.

Jak inwestować w nieruchomości, w sytuacji gdy masz wysoką zdolność kredytową

Wysoka zdolność kredytowa jest dla inwestora prawie tak samo ważna jak posiadanie dużej ilości gotówki.

Nawet Warren Buffett powiedział, że gdyby tylko mógł kupiłby miliony nieruchomości wykorzystując pieniądze banków. Guru inwestorów stwierdził, że nieruchomości zakupione na niskooprocentowany kredyt i trzymane przez odpowiednio długi okres, mogą być lepszą inwestycją, niż akcje giełdowych spółek. Według Buffetta finansowanie nieruchomości nawet 30-letnim kredytem to fantastyczny pomysł, bo po dokonaniu zakupu wystarczy znaleźć najemców i cieszyć się dochodami pasywnymi w długim okresie. To świetny sposób na zakup aktywów na kredyt.

Zdolność kredytowa pozwoli Ci znacznie przyspieszyć tempo inwestycji. Będziesz w stanie kupić więcej mieszkań niż w sytuacji gdybyś wydawał tylko własną gotówkę. Jeśli chcesz osiągnąć wolność finansową, musisz koncentrować się na zyskach możliwych do osiągnięcia w skali miesiąca. Wysokość Twoich rat kredytowych nie ma żadnego znaczenia. Liczy się tylko to, że przychody czerpane z najmu znacznie przewyższą miesięczne zobowiązania kredytowe.

Zalety inwestowania z wykorzystaniem kredytów hipotecznych najlepiej wytłumaczyć na przykładzie. Załóżmy, że masz odłożone 400 tys. zł, które chcesz zainwestować w mieszkania na wynajem. Posiadając taką kwotę masz dwie możliwości. Możesz kupić jedno mieszkanie o wartości 400 tys. zł za gotówkę lub 4 identyczne mieszkania posiłkując się kredytami hipotecznymi. W tym drugim przypadku gotówkę przeznaczysz na wkład własny (4 x 100 tys. zł), a resztę sfinansują banki. Chyba nie muszę Ci tłumaczyć, które rozwiązanie jest korzystniejsze w długim okresie. Lokatorzy spłacą za Ciebie kredyty, a Ty będziesz właścicielem nie jednego a czterech mieszkań. To świetny sposób na zwielokrotnienie zysków bez angażowania większej ilości kapitału.

Jak inwestować w nieruchomości, jeśli masz większą ilość gotówki

Gotówka jest królem. Jeśli dysponujesz dużą ilością pieniędzy, masz mnóstwo możliwości inwestycyjnych. Możesz zająć się tematami, które będą dopasowane do Twoich oczekiwań.

Chcesz mieć święty spokój, dużo wolnego czasu i stać się wolnym finansowo? Kup tyle mieszkań wielopokojowych, na ile Cię stać i wynajmij je na pokoje. Nie chcesz samodzielnie szukać najemców, rozwiązywać ewentualnych problemów ani martwić się o regularne wpłaty? Skorzystaj z usług jednej z firm zajmujących się zarządzaniem nieruchomościami. Zrobią wszystko za Ciebie, a Ty będziesz prowadził takie życie, jakie tylko sobie wymarzysz.

Oczywiście to nie jedyna Twoja możliwość, jeśli masz duży zapas gotówki. Możesz zainteresować się zakupem i wynajmem całych kamienic, spróbować swoich sił jako deweloper albo dzielić się z innymi swoją wiedzą organizując komercyjne szkolenia.

Nadal nie wiesz jak inwestować w nieruchomości? Po prostu zacznij. Wybierz najprostszy dostępny dla Ciebie sposób i działaj. Poznawaj ludzi i zdobywaj doświadczenie. Po drodze dostrzeżesz możliwości, których wcześniej nie zauważałeś i wypracujesz swoją indywidualną strategię inwestowania.

Podobne wpisy:
Rating: 5.0/5. From 3 votes.
Please wait...