Jeśli zastanawiasz się jak zarabiać na nieruchomościach, to w tym wpisie znajdziesz przydatne informacje, które pomogą Ci zacząć i uniknąć typowych błędów.

Dla nielubiących dużo czytać przygotowałem krótki filmik z najważniejszymi informacjami. Obejrzyj skróconą wersję wpisu „Jak zarabiać na nieruchomościach”:

Czego potrzeba, aby zacząć zarabiać na nieruchomościach?

Nie próbuj zarabiać na czymś, czego do końca nie rozumiesz. Zacznij od zdobycia wiedzy. Nie chodzi o to, że musisz iść na studia związane z nieruchomościami albo skończyć kurs na pośrednika lub zarządcę nieruchomości.

Istnieje wiele darmowych źródeł, z których możesz skorzystać tu i teraz. Wystarczy, że poświęcisz swój czas i zaczniesz uczyć się z blogów i podcastów o nieruchomościach. Zresztą tworzę ten blog właśnie po to, żeby dzielić się z Tobą praktyczną wiedzą.

Jeśli masz nurtujące Cię pytania albo potrzebujesz porady od bardziej doświadczonych osób, możesz dołączyć do odpowiednich grup tematycznych na Facebooku. Bez problemu znajdziesz grupy, których tematem przewodnim jest zarabianie na nieruchomościach.

Możesz też sięgnąć po polskie książki o nieruchomościach i tematach pobocznych. Nie jestem zwolennikiem zagranicznych publikacji, których treść słabo przystaje do polskich realiów. Książki zagranicznych autorów mogą dać Ci motywacyjnego kopa i pokazać ogólne reguły rządzące rynkiem nieruchomości, ale prawda jest taka, że zupełnie inaczej zarabia się na nieruchomościach w Polsce i na przykład w Stanach Zjednoczonych czy w Wielkiej Brytanii.

Musisz pamiętać o tym, żeby nie poprzestać na etapie zdobywania wiedzy. Zdobądź tylko pewien zakres kluczowych informacji, które pozwolą Ci zacząć. To jest niesamowite, że wiedza na temat zarabiania na nieruchomościach jest tak łatwo dostępna, a stosunkowo niewiele osób robi z niej pożytek w praktyce.

Nie marnuj czasu na wieczne snucie planów. Tylko działanie coś zmienia.

Jak zarabiać na nieruchomościach w taki sposób, aby uniknąć typowych błędów?

Napisałem już o tym, że musisz zdobyć podstawową wiedzę, która pomoże Ci zacząć zarabiać na nieruchomościach. Jednak wiedza i działanie to nie wszystko. Pomyśl o tym, żeby znaleźć sobie mentora. Poszukaj osoby, która już teraz jest na poziomie, który Ty dopiero planujesz osiągnąć. Później znajdź sposób, żeby czerpać z doświadczenia Twojego mentora.

Możesz skontaktować się z taką osobą i zaproponować wykonywanie pracy, nawet jeśli miałbyś za to nie otrzymać wynagrodzenia. Zainwestujesz swój czas, ale poznasz sprawdzone sposoby działania, dzięki którym znacznie przyspieszysz swoje postępy i unikniesz niepotrzebnych błędów. Myślę, że to dobra droga dla początkujących.

Innym rozwiązaniem jest rozpoczęcie od pracy etatowej w branży nieruchomości. Praca w biurze sprzedaży mieszkań dewelopera albo na przykład w firmie zajmującej się zarządzaniem najmem pozwoli Ci poznać specyfikę rynku nieruchomości.

Możesz też zostać agentem nieruchomości i wypracować ponadprzeciętne zarobki dzięki prowizjom z pośrednictwa w transakcjach sprzedaży i najmu nieruchomości. Praca w charakterze pośrednika wiąże się z dużą samodzielnością i dla wielu przedsiębiorczych osób może okazać się zajęciem równie satysfakcjonującym jak prowadzenie własnej firmy.

Jednak jeśli nie wyobrażasz sobie pracy dla kogoś i ostatecznie zajmiesz się własną działalnością związaną z nieruchomościami, musisz zwrócić szczególną uwagę na rozliczanie podatków. Rozliczaj się zgodnie z przepisami i rób to w sposób korzystny i bezpieczny dla Ciebie. Postaraj się znaleźć biuro rachunkowe, które ma doświadczenie w rozliczaniu zysków z nieruchomości. W ten sposób zaoszczędzisz sobie wielu nerwów i będziesz spokojny o kwestie podatkowe.

3 najskuteczniejsze sposoby zarabiania na nieruchomościach

Nie brakuje osób, które są zwolennikami inwestowania w małe budżetowe kawalerki. Zgodnie z tą koncepcją należy kupić kawalerkę o możliwie najmniejszej powierzchni i najniższej cenie za metr kwadratowy. Chodzi o to, żeby kupić mieszkanie jak najtaniej, a następnie je wynająć. Zysk z najmu 20-metrowej kawalerki będzie niewiele niższy niż zysk z 30-metrowej kawalerki, a to wszystko przy znacznie niższym nakładzie finansowym.

Rozumiem koncepcję inwestowania w budżetowe kawalerki, ale uważam takie działanie za sposób bezpiecznego lokowania kapitału i uzyskiwania stabilnych, ale jednocześnie dość niskich dochodów pasywnych. Dlatego preferuję inne metody zarabiania na nieruchomościach.

Nie zajmuję się również tematem nieruchomości usługowych i komercyjnych.

Poniżej 3 metody zarabiania na nieruchomościach (a konkretnie na mieszkaniach), które uważam za bardzo efektywne, a jednocześnie dostępne dla każdego.

Wynajem na pokoje

Najpopularniejsza forma zarabiania na nieruchomościach. Podział mieszkania na pokoje i wynajęcie go kilku najemcom (np. studentom) w celu optymalizacji zysków. Jedni inwestorzy nabywają takie mieszkania za gotówkę, inni posiłkując się kredytem hipotecznym, a jeszcze inni po prostu otrzymują mieszkanie w spadku. Sprawia to, że mogą być zainteresowani oddaniem mieszkania w podnajem i czerpaniem pasywnych dochodów bez angażowania swojego czasu.

Podnajem

Jak zarabiać na nieruchomościach bez ich posiadania? Na przykład zajmując się podnajmem.

Podnajem to wynajęcie mieszkania od kogoś taniej tylko po to, żeby wynająć je komuś innemu drożej. Najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie mieszkania kilkupokojowego i podnajęcie go kilku lokatorom na pokoje. Różnica pomiędzy przychodem od najemców, a tym co płacisz za wynajem właścicielowi mieszkania, stanowi Twój zysk. Z kolei właściciel mieszkania ma święty spokój i comiesięczny stabilny przychód.

Na początku może być konieczne odświeżenie lub remont mieszkania, dlatego warto wynająć mieszkanie na minimum 3 lata. Trzeba też pamiętać o podpisaniu odpowiednio skonstruowanych umów.

Wśród osób zajmujących się podnajmem przyjęło się, że dobrym mieszkaniem jest takie, które pozwala zarobić na czysto minimum 1000 zł miesięcznie.

Powierzenie mieszkania w podnajem może być bardzo wygodnym rozwiązaniem dla właścicieli mieszkań, którzy nie chcą tracić czasu na samodzielne zarządzanie najmem.

Flipy

Kupno mieszkań poniżej ich wartości rynkowej, remont, a następnie odsprzedaż z zyskiem. Na jednym mieszkaniu można zarobić w taki sposób nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Minusem tego rozwiązania jest to, że przynosi tylko jednorazowy zysk.

Wybierz taką metodę zarabiania na nieruchomościach, która będzie dopasowana do Twoich celów i możliwości

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie: „Jak zarabiać na nieruchomościach?”. Wszystko zależy od Twojej aktualnej sytuacji i możliwości finansowych, a także od gotowości do podejmowania ryzyka. Jeśli nie masz dużej ilości gotówki, to kluczowe znaczenie może mieć Twoja zdolność kredytowa. Korzystając z kredytów hipotecznych możesz wykorzystać efekt dźwigni finansowej i doprowadzić do zwiększenia stopy zwrotu z kapitału własnego w oparciu o kredyt. Czyli możesz czerpać zyski z najmu większej ilości mieszkań niż w przypadku gdybyś robił to kupując mieszkania za gotówkę.

Możesz zacząć zarabiać na nieruchomościach nawet bez posiadania kapitału własnego. Zajmij się podnajmem lub znajdź inny sposób na start od zera. Wszystko jest kwestią ambicji i marzeń. Pomogę Ci wybrać właściwe metody działania dzieląc się z Tobą wiedzą o zarabianiu na nieruchomościach na tym blogu i w moim newsletterze.

Podobne wpisy:
Rating: 4.0/5. From 4 votes.
Please wait...