Wynajem na pokoje to najlepszy sposób na zwiększenie zysków z mieszkania. Wynajmowanie kilkupokojowego mieszkania w całości się najzwyczajniej nie opłaca.

Wyjątkiem może być najem krótkoterminowy, ale to temat na osobny wpis.

Wynajem na pokoje w sytuacji gdy jesteś właścicielem mieszkania

To oczywiste, że mieszkanie wielopokojowe powinieneś wynajmować na pokoje, a nie jako całość. Tylko w taki sposób zmaksymalizujesz swoje zyski z najmu.

Dla przykładu, wyobraź sobie, że posiadasz 3-pokojowe mieszkanie, które zamierzasz wynajmować. Możesz wynająć je w całości młodemu małżeństwu z dzieckiem. W ten sposób zarobisz 2000 zł miesięcznie. Masz też drugą możliwość, czyli wynajęcie mieszkania studentom na pokoje. Jeśli w mieszkaniu znajduje się jeden większy pokój, mogą w nim zamieszkać dwie osoby (cena za wynajem w pokoju 2-osobowym – 650 zł/osobę). Pozostałe dwa pokoje będą pojedyncze (cena za wynajem pokoju pojedynczego – 750 zł/osobę). Łącznie w Twoim 3-pokojowym mieszkaniu zamieszka 4 studentów. Wynajęcie mieszkania na pokoje sprawi, że Twoje przychody wyniosą 2600 zł miesięcznie. W prosty sposób zwiększysz zarobki o 600 zł miesięcznie, a to daje 7200 zł rocznie i aż 72 000 zł w skali 10 lat. Różnica jest ogromna.

Oczywiście wynajem na pokoje będzie dla Ciebie jako inwestora znacznie bardziej angażujący czasowo niż wynajem całości mieszkania. W końcu znalezienie 4 lokatorów jest bardziej problematyczne niż znalezienie jednej rodziny, która zajmie całe mieszkanie. Do tego przy kilku nieznających się wcześniej osobach może dojść do nieoczekiwanych komplikacji. W końcu będzie to zderzenie kilku różnych charakterów na kilkudziesięciu metrach kwadratowych.

Pomimo wszystkich trudności, wynajem na pokoje jest jedynym słusznym rozwiązaniem. Przeprowadzenie odpowiedniej selekcji pozwoli Ci znaleźć uczciwych, wypłacalnych i niesprawiających problemów lokatorów, którzy będą potrafili się ze sobą dogadywać, a być może nawet zaprzyjaźnić.

Jeśli posiadasz większą ilość mieszkań i chcesz z nich czerpać dochód pasywny bez angażowania czasu, możesz skorzystać z firm zajmujących się zarządzaniem najmem. Tego typu firmy zajmą się wszystkim za Ciebie w zamian za prowizję wynoszącą ok. 15 % miesięcznych przychodów z najmu mieszkania.

Wynajem na pokoje w przypadku gdy zajmujesz się podnajmem

Raczej nie spotkasz inwestora zajmującego się podnajmem kawalerek. No chyba, że daną kawalerkę można przerobić na mieszkanie 2-pokojowe. Podnajem sam w sobie wiąże się z wynajmem na pokoje.

W podnajmie chodzi o to, żeby wynająć od kogoś możliwie najtaniej mieszkanie wielopokojowe, a następnie wynająć to samo mieszkanie na pokoje kilku lokatorom. Zarobkiem jest różnica pomiędzy przychodem od najemców a kwotą, którą zapłacisz
właścicielowi za wynajem. Podnajem to doskonały sposób na dochód pasywny z mieszkań bez ich posiadania.

Osoby zarabiające na podnajmie starają się wygospodarować w danym mieszkaniu jak najwięcej pokoi, żeby jeszcze bardziej wyśrubować zyski. Często decydują się na postawienie ścianki działowej i przerobienie jednego większego pokoju na dwa mniejsze. Niektórzy przenoszą nawet kuchnię do przedpokoju tylko po to, żeby wygospodarować dodatkowy pokój. Raczej nie jestem zwolennikiem aż takich skrajności, ale rozumiem sam zamysł. Przy odpowiednim układzie mieszkania może okazać się, że nawet tak nietypowe rozwiązanie jak kuchnia w przedpokoju nie jest wielkim problemem.

O czym pamiętać chcąc wynajmować mieszkania na pokoje

Oddzielnia kuchnia

Szukając mieszkania, które planujesz wynajmować na pokoje, unikaj kuchni w aneksie. To oczywiste, że kuchnia będzie stanowiła część wspólną mieszkania, do której swobodny dostęp musi mieć każdy z lokatorów.

Oddzielna kuchnia nie musi być duża, ale musi być funkcjonalna. Chodzi o to, żeby jak najlepiej urządzić kuchnię na jak najmniejszej powierzchni.

Drzwi wewnętrzne zamykane na klucz

W Twoim mieszkaniu mogą zamieszkać obce dla siebie osoby. Dlatego wszystkie pokoje powinny być zamykane na klucz. Przecież każdy ceni sobie prywatność i poczucie bezpieczeństwa.

Odpowiednie wyposażenie mieszkania

Nie chodzi o to, żeby Twoje mieszkanie na wynajem było urządzone w bardzo wysokim standardzie. Wystarczą estetyczne ściany, przyzwoite panele podłogowe i ekonomiczne meble z Ikei.

Zadbaj o to, żeby każdy z lokatorów miał swoje biurko lub stolik, krzesło, wygodną kanapę, większą szafę na ubrania i ewentualnie jakiś mniejszy regał.

Jasny sposób rozliczania mediów

Przed podpisaniem umów ustal z najemcami jasne reguły rozliczania mediów, takich jak prąd, woda, ogrzewanie czy gaz (jeśli w mieszkaniu jest kuchenka lub ogrzewanie gazowe). Najprostszym wyjściem będzie podział rachunków po równo na wszystkich lokatorów.

Wynajem na pokoje to sprawdzony sposób na większy zysk z mieszkania

Wynajem na pokoje determinuje grupę docelową lokatorów: są to studenci lub osoby rozpoczynające swoją karierę zawodową, które są gotowe współdzielić mieszkanie z innymi lokatorami w celu minimalizacji kosztów. Jeśli odpowiednio wyselekcjonujesz tego typu najemców, to zarobisz znacznie więcej niż w przypadku wynajmowania całości mieszkania.

Myślę, że dobrym pomysłem jest wynajem na pokoje mieszkania 3- lub 4-pokojowego. Mieszkanie 2-pokojowe będzie zbyt małe, żeby zarabiać na nim znaczące kwoty. Możesz też zastanowić się nad inwestycją w mieszkanie 5-pokojowe lub większe, ale wtedy konieczna będzie druga (a czasami nawet trzecia) łazienka – bez tego może być problem z zapełnieniem mieszkania najemcami. Nikt nie lubi czekać w kolejce do toalety.

Inwestując w mieszkania i planując zarabianie na wynajmie na pokoje, musisz pamiętać, żeby nabywać mieszkania o niskiej cenie za metr kwadratowy oraz o małej powierzchni w stosunku do ilości pokoi. Jako inwestor powinieneś skupić się na osiągnięciu jak najwyższej rentowności. Nie będzie znaczącej różnicy pomiędzy wysokością zarobków z najmu mieszkania 3-pokojowego o powierzchni 50 m² a zarobkami z najmu mieszkania 3-pokojowego o powierzchni 65 m².

Podobne wpisy:
Rating: 5.0/5. From 3 votes.
Please wait...